Zwycięstwo, które zwyciężyło świat, to wiara nasza. 1 J 5,4

Zwycięstwo, które zwyciężyło świat, to wiara nasza. 1 J…

Minęły już na szczęście bezpowrotnie te czasy, gdy w okresie tzw. „zimnej wojny” dwa światowe mocarstwa celowały w siebie rakietami atomowymi, ale pomimo tego świat, w którym żyjemy, nieustannie jest dla nas źródłem strachu i niepewności.

Biedni boją się głodu, bogaci nędzy. Ci, co mają pracę, boją się, że ją utracą, a bezrobotni boją się, że nie znajdą już zatrudnienia. Zdrowi boją się chorób, a chorzy tego, że nie wyzdrowieją. Boimy się wyjść po zmroku na ulicę, boimy się przemocy, agresji, nietolerancji, ludzkiej głupoty i brawury na drodze. Ci, którzy wkraczają w dorosłe życie, boją się, że nie zostaną Kimś, a ci, którzy odnieśli już sukcesy, obawiają się utraty osiągniętej pozycji.

Każdy człowiek zna chyba to uczucie, kiedy jakaś troska albo strach przesłania mu świat, przygniata do ziemi, odbiera radość życia, a czasem oddala od bliskich, rodziny czy przyjaciół. Ale ta postawa, niezależnie od życiowych okoliczności, nie może nigdy nami zawładnąć! Życie w strachu oznacza skazanie się na klęskę i upadek.

Słowa apostoła Jana przypominają, że wiara w Bożą wszechmoc pokonuje wszelkie przeszkody. Bóg nie rozwiąże wprawdzie za nas wszystkich problemów, ale zawsze da nam siłę do ich pokonania. Opierając się na wierze, zawsze mamy siłę do spoglądania na życie z nadzieją – bez strachu i lęku. Zwycięska wiara w żywego, kochającego i opiekuńczego Boga, danego nam w Jezusie Chrystusie, uświadamia, że życie szczęśliwe, dobre, pełne, wartościowe i zwycięskie to przede wszystkim życie z Bogiem, w zaufaniu do Niego, w Jego miłości i prowadzeniu.

ks. Michał Walukiewicz

Rozważanie pochodzi z książki „Cały rok blisko” wydanej przez wydawnictwo Warto, którą można kupić tutaj.

%d bloggers like this: