Błogosławiony niech będzie Bóg i Ojciec pana naszego Jezusa Chrystusa, który według wielkiego miłosierdzia swego odrodził nas ku nadziei żywej przez zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. 1 P 1,3

Błogosławiony niech będzie Bóg i Ojciec pana naszego Jezusa…

1. niedziela po Wielkanocy Quasimodogeniti

„Boga prawdopodobnie nie ma” – z akcentem na „prawdopodobnie” głosiły, w końcu pierwszej dekady nowego tysiąclecia, napisy na londyńskich autobusach, odzwierciedlając przekonania chyba całkiem sporej części społeczeństwa. Boga nie ma, bo jest nam niepotrzebny. Sami radzimy sobie w życiu, a przynajmniej tak nam się wydaje. Postrzegamy Go jako przejaw minionej epoki zarezerwowany dla zdziwaczałych dewotek, jako Kogoś, kto swymi moralnymi zakazami i nakazami chce popsuć wspaniałą zabawę, w której chcemy odgrywać główną rolę i zazdrośnie nie pozwalamy nikomu zająć tego miejsca. Jest świetnie, ale do czasu.

Kilka tygodni temu lekarz poinformował moją dwudziestokilkuletnią znajomą, że ma nowotwór. Z przerzutami. Dla niej i jej rodziny to był potężny cios. Nagle wszystko, co do tej pory było ważne, zaczęli postrzegać w innym świetle. Musieli przewartościować właściwie całe życie. Pojawiło się pytanie: i co teraz? Kiedy piszę te słowa, ta kobieta jest już po drugiej chemii, ale przed nią jeszcze długa droga. Kolejna chemia, operacja. Czy się powiedzie? Czy będzie mogła normalnie żyć? Cieszyć się swoim mężem, córeczką? Modlimy się o to, wiemy, że Bóg czyni cuda, mamy nadzieję, ale nie wiemy, co z nią będzie, gdy Ty, drogi Czytelniku, będziesz czytał te słowa. Czy to brak wiary? Raczej realizm.

Apostoł Piotr też był realistą. Takiego podejścia do życia nauczył się tej nocy, której wydano Jezusa, a on trzy razy zaparł się swojego Mistrza. Dlatego mógł napisać o miłosierdziu Bożym, przez które w zmartwychwstałym Chrystusie mamy żywą nadzieję. Nadzieję na wieczność w Bożym Królestwie, w Bożej obecności. Tyle tylko, że ta nadzieja jest pewnością. Gwarantem jest zmartwychwstały Jezus.

Paweł Gumpert, diakon

Rozważanie pochodzi z książki „Cały rok blisko” wydanej przez wydawnictwo Warto, którą można kupić tutaj.

%d bloggers like this: