Jeśli ktoś jest w Chrystusie, nowym jest stworzeniem; stare przeminęło, oto wszystko stało się nowe. 2 Kor 5,17

Jeśli ktoś jest w Chrystusie, nowym jest stworzeniem; stare…

3. niedziela po Wielkanocy Jubilate

Jakoś tak się utarło, że w noc sylwestrową ludzie składają sobie samym lub sobie nawzajem rożne obietnice. Pamiętam pewną deklarację kierowcy taksówki, który na noworocznej imprezie o północy uroczyście ślubował, że od nowego roku nie będzie po pijanemu woził swoich pasażerów. Rano spakował znajomych do samochodu i rozwiózł ich do domów.

Z obietnicami tak już jest, że jedne jest nam łatwiej, a inne trudniej realizować. Nawet jeśli bardzo się staramy i bardzo chcemy, wychodzi „jak zwykle”.

Z życiem też tak jest, że to, co już się stało, nie odstanie się, a konsekwencje swoich czynów musimy ponosić do końca swoich dni. Pół biedy, jeśli podjęte decyzje były dobre. Ile razy myślimy jednak o tym, że gdybyśmy mogli cofnąć czas, zrobilibyśmy coś inaczej. Ile razy wyobrażaliśmy sobie, jak wyglądałoby nasze życie, gdyby coś można było z niego wymazać.

Tego, co było, nie zmienimy. Ani tego, co zależało od nas, a tym bardziej tego, co od nas niezależne, jak choćby nasze pochodzenie czy rodzina z całym jej inwentarzem. Wydaje się, że to wszystko ciągnie się za nami i tak będzie zawsze. Ludzie zmieniają nazwiska, miejsce zamieszkania, czasami nawet wyjeżdżają do innego kraju, ale gdzieś w środku pozostaje cień lęku, że ktoś ich rozpozna, wyciągnie przeszłość jak „trupa z szafy” w najmniej oczekiwanym momencie.

Apostoł Paweł w Drugim Liście do Koryntian napisał, że „jeśli ktoś jest w Chrystusie, nowym jest stworzeniem; stare przeminęło, oto wszystko stało się nowe”.

Te słowa dają nadzieję, że z Bożą pamięcią jest trochę inaczej niż z naszą. Bóg daje człowiekowi kolejną szansę, jakby chciał powiedzieć, że można wymazać to, co było, i spróbować raz jeszcze z czystym kontem.

Paweł Gumpert, diakon

Rozważanie pochodzi z książki „Cały rok blisko” wydanej przez wydawnictwo Warto, którą można kupić tutaj.

%d bloggers like this: