A Słowo ciałem się stało i zamieszkało wśród nas, i ujrzeliśmy chwałę jego.” (J 1,14) – te Słowa są swoistym epilogiem adwentu. Po czasie oczekiwania, co roku przypominamy sobie jedno z największych wydarzeń w dziejach ludzkości. Bóg przychodzi na świat jako małe dziecię w żłobie. Któż inny, może tak pięknie przedstawić cud narodzin Zbawiciela, jak pełne zapału i zaangażowania dzieci.

W ostatnią sobotę adwentu, 21.12.2019 dzieci ze szkółki niedzielnej w Marklowicach tradycyjnie wystawiły świąteczne jasełka dla swoich najbliższych i pozostałych parafian. Była to okazja by choć na chwile zatrzymać się, w czasie natłoku przedświątecznych przygotowań i skupić swoje myśli na betlejemskim cudzie narodzin. Tegoroczne przedstawienie było nieco inne, nie przypominało tylko tradycyjnej historii narodzin Jezusa Chrystusa, ale niosło głębsze przesłanie. Oprócz pasterzy i aniołów, którzy występują w przekazie biblijnym i przyszli do stajenki, aby oddać hołd Nowonarodzonemu, przyszły także postacie z bajek. Bajki uczą nas konkretnych postaw i zawierają morał – naukę na przyszłość.

W przedstawieniu przygotowanym przez dzieci, bohaterowie bajek przynosili nie tylko dary, ale także swoje problemy i rozterki. Pinokio przypomniał wszystkim jak ważna jest w życiu nauka i prawdomówność. Kopciuszek zwrócił uwagę na pracowitość. Jaś i Małgosia wskazali na skarb, którym jest rodzina. Calineczka zaapelowała o poszanowanie przyrody i o szacunek do wszelkiego stworzenia. Czerwony Kapturek przypomniał, że naszym obowiązkiem jest opieka i pomoc potrzebującym. Na koniec Rybak przestrzegł, że warto poprzestać na rzeczach małych, aby nie popaść w chciwość i pychę. Nasi najmłodsi przekazali zebranym słuchaczom prawdziwe cnoty człowieka, których w dzisiejszym świecie i w naszym życiu tak bardzo brakuje. Był to niezwykły czas refleksji, zastanowienia się nad swoim życiem i postępowaniem. 

W trakcie przedstawienia dzieci zaprezentowały kilka aranżacji mniej znanych pieśni świątecznych. Na twarzach dzieci było widać pełne zaangażowanie, a śpiew był żywy i płynął z głębi serca. Brawurowo zabrzmiało wykonanie pieśni Feliz Navidad – skomponowanej w 1970 przez José Feliciano oraz solowe wykonanie przez Adasia Szwedę piosenki pt. „Największy gazda” z repertuaru Arki Noego. W czasie spotkania we wspólnej modlitwie prowadził nas proboszcz ks. Marcin Brzóska. Szczególne podziękowania należą się cioci i wujkowi – Sabinie i Januszowi Stasicom, którzy od ponad dwudziestu lat, z nieustającym zapałem i cierpliwością prowadzą szkółki niedzielne i co roku przygotowują nasze Marklowickie dzieci do tego szczególnego wydarzenia.

Na koniec spotkania gwiazdkowego nastąpiła wyczekiwana przez naszych najmłodszych chwila. Odwiedził nas najprawdziwszy Mikołaj, który obdarował dzieci prezentami. Ku zdumieniu wszystkich, gość pojawił się w towarzystwie wujka Janusza. W latach poprzednich dzieci podejrzewały, że to wujek nim jest. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i przygotowanie tegorocznej gwiazdki i z niecierpliwością czekamy na kolejny występ naszych dzieci. 

Łukasz Pietroszek


Galeria

Zdjęcia: Jan Walica

Gwiazdka dla dzieci – 21 grudnia 2019