Tegoroczne lato rozpieszczało nas ciepłem i słońcem przez niemal całe wakacje, był to zapewne szczęśliwy i błogosławiony czas dla wielu z nas. Korzystne ułożenie kalendarza dało jeszcze dwa dni dodatkowego wypoczynku. Równie szczególnie zapowiadał się niedzielny poranek 2. września – ostatni dzień tegorocznych wakacji.

W 14. Niedzielę po Trójcy Świętej licznie zebraliśmy się w marklowickim kościele na uroczystym nabożeństwie z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego, które odprawił ksiądz proboszcz Janusz Sikora. Swoje słowa skierował przede wszystkim do dzieci, młodzieży oraz rodziców, dziadków, nauczycieli, wychowawców, katechetów – wszystkich, którzy rozpoczynają kolejny rok nauki. Przedmiotem rozważania były słowa z pierwszego rozdziału 1. Listu Ap. Pawła do Tesaloniczan. Ksiądz proboszcz podkreślił, jak istotnym narzędziem w relacjach między bliźnimi jest list – słowo pisane kierowane do drugiego człowieka. Pisząc list, nawiązujemy relację, dajemy wyraz swojej pamięci i troski o adresata. Świat jest taki jak ludzie, którzy go kształtują, a to jest wyzwanie dla nas. Słowa „Dziękujemy Bogu zawsze za was wszystkich, wspominając was w modlitwach naszych nieustannie” (1 Tes 1,2) zobowiązują nas do czynienia dobra. Modlitwa jest także formą listu, więc jesteśmy zobowiązani prosić Boga za nas i naszych współbraci, polecając ich Bożej opiece i miłości.

Niemal tradycją staje się udział zespołu młodzieżowego, który chętnie ubogaca nasze nabożeństwa przy okazji różnych uroczystości. Również i w tym szczególnym dniu zespół poprowadził zbór w śpiewie. Była to okazja do dłuższego wspólnego chwalenia Boga pieśnią. Oprócz tradycyjnych pieśni zapisanych w Śpiewniku, śpiewaliśmy także piosenki znane najmłodszym uczestnikom nabożeństwa ze szkółki niedzielnej. Nieco starsi zborownicy, mogli nauczyć się pieśni „Miłość da” wykonanej z podziałem na głosy.

Naszych najmłodszych i tych nieco starszych powierzamy Bożej opiece, miłości błogosławieństwu, życząc powodzenia i wytrwałości w nowym roku szkolnym. Natomiast rodzicom i nauczycielom, życzymy cierpliwości, roztropności i mądrości. Wszyscy zaś bądźmy dla siebie serdeczni, pomocni, świadcząc o miłości Chrystusowej.

Łukasz Pietroszek

Nagranie z nabożeństwa można obejrzeć tutaj.
Zdjęcia z nabożeństwa można zobaczyć tutaj.